Srp 08

Vilassar de Mar

do Města

Vilassar de Mar je pobřežní letovisko v centru riviéry Costa Maresme v Katalánsku. Obec se nachází mezi městy Premià de Mar na západě a Cabrera de Mar na východě, metropole Barcelona je odtud vzdálena 25 kilometrů severovýchodně. Ve Vilassar de Mar trvale žije 19 574 obyvatel, každé léto je ale nutné k tomuto číslu připočítat tisíce turistů z celého světa.

Vilassar de Mar byla původně rybářská vesnice, postupně si ale získala dobrou pověst i mezi námořníky, kteří se vydávali na delší plavby. Vzniklo zde tak několik námořních škol, které jsou vyhlášené široko daleko. Mnoho zdejších námořníků se plavilo po celém světě, zejména do Ameriky a na Kubu. Někteří takto dokonce získali velká bohatství a když se vrátili zpět do Vilassar de Mar, tak si zde nechali postavit typické honosné domy.

   

Vilasar de Mar je také známý svými květinami. Město má nádhernou barevnou výzdobu. Konají se zde květinové trhy a rostliny se zde i pěstují v rozsáhlých plantážích a skleníkových komplexech kolem celého města.

Dalšími atrakcemi jsou muzea Monjo – Muzeum námořnictva a Carrer Mort – Hornické muzeum. Zajímavý je také zdejší park – Parc de les Aus, který se může pochlubit tisíci druhy zajímavých rostlin a stovky druhy ptáků.

  

Co se týká zajímavých budov a památek za zmínku stojí především tyto: Can Bassa (modernistický styl, 19. století), Casal de Curacio (20. století), kostel Sant Joan de Vilassar (s barokními prvky z 18. století) a plavební škola (neoklasicismus, 19. století).

Z živé kultury vás upozorníme ještě na městská slavnost věnovaná Sant Joanu, která se slaví 24. června. V prosinci a lednu se zde koná soutěž a výstava jesliček a v květnu veletrh umění Maresme.

  

Dnešní Vilassar de Mar je ale samozřejmě v první řadě velmi oblíbené turistické letovisko. Přístav zde nemají a tak může skoro celý plocha pobřeží přímo ve městě sloužit jako pláž. Je zde krásný zlatý písek a veškeré kameny a balvany jsou soustředěny jen do vlnolamů a hrází. Ve středu města je pláž místy dost úzká a někdy dokonce úplně zmizí při přílivu. Na východním okraji Vilassaru je naštěstí další už mnohem širší pláž.

Centrum života tvoří ulice Carrer de Sant Pau, které vede podél pobřeží. Důležitá je také ulice Avinguda de l’Escultor Monjo, která vede zhruba ve středu města podél odvodňovacího kanálu do vnitrozemí. Vilassar de Mar je zkrátka takové modernější letovisko s pěknými plážemi, které má tu výhodu, že je v centru riviéry, takže to odtud není nikam příliš daleko.

Více o městě se můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách www.vilassardemar.cat (ve španělštině).

 

Napiš komentář