Srp 10

San Pol de Mar

do Města

San Pol de Mar menší přímořská obec v comarca Maresme v provincii Barcelona, která se nachází na pobřeží mezi Calella a Canet de Mar. Metropole Barcelona je odtud vzdálena 50 kilometrů. Ve městě trvale žije 5 076 obyvatel, každoročně sem ale přijíždí tisíce turistů. Zajímavostí je, že partnerským městem San Pol de Mar je Andorra la Vella (hlavní město ministátečku Andora).

   

Město má dlouhou historii. Vyrostlo totiž kolem kláštera Sant Pau už v desátém století. Velmi dlouhou dobu se jednalo jen o skromnou ​​rybářskou vesnici. Teprve až na konci devatenáctého století a na počátku 20. století se obec začala rozvíjet. A to hlavně zásluhou železniční trati, která propojila celé severní Španělsko. Městečko si oblíbila především buržoazie a bohatí lidé z Barcelony, jako své letní letovisko. Některé rodiny zde mají sídlo dodnes. Ve městě se díky nim nachází spousta zajímavých modernistických domů.

  

  

Historické jádro není nikterak rozsáhlé, ale je poměrně pěkné. Je zde nádherný opevněný kostel Sant Jaume ve stylu pozdní gotiky. Okolo jsou úzké uličky sevřené hradbou typických domů, které vytváří příjemný stín. V okolí centra města se pak nachází rozlehlé vilové a obytné čtvrti.

Jinak přímo ve městě jsou jen malé pláže a část pobřeží tvoří jen vlnolamy. Stejně tak tu nečekejte žádnou promenádu, protože hned na pobřeží už vedou koleje vlaku.

Více informací o San Pol de Mar najdete na oficiálních stránkách www.santpol.cat.

  

 

Napiš komentář