Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci

Arenys de Mar

Arenys de Mar je menší městečko v Katalánsku v comarca Maresme zhruba uprostřed riviéry Costa Maresme. Metropole Barcelona je odtud vzdálena cca 40 kilometrů vzdušnou čarou, centrum oblasti města Materó je pak pouhých 10 kilometrů daleko. Okolní města jsou Sant Vicenç de Montalt na západě a Canet de Mar na východě.

  

Kousek ve vnitrozemí (cca 3.5 kilometru) se pak nachází obec Arenys de Munt. Obě  dvě města mají společné koryto „Riera de Arenys”, které je sice po většinu roku vyschlé, ale po každém větším dešti se rychle zaplní vodou z okolních kopců. Ve městě trvale žije 14 688 obyvatel.

Náš tip

Hledáte kvalitní ubytování? Cestovatelský web Hotelove.cz vám dozajista pomůže.

Arenys de Mar má dlouhou tradici rybářství. Zdejší přístav patří k největším v oblasti a dlouhou dobu byl dokonce jedním z mála. Dodnes žádné město na Costa Maresme směrem na sever už přístav nemá. Nejbližší ale mnohem menší přístav má až město Blannes na pobřeží Costa Brava.

  

Pokud vás zajímá historie obce, tak nejdříve vzniklo vnitrozemské Arenys de Munt a to někdy v čtrnáctém století. V dalších letech se městečko úspěšně rozrůstalo, rozvoj byl ale narušen nájezdy pirátů. Město tak obehnalo 13 obranných věží včetně hlavní pevnosti postavené v roce 1551. Někdy v této době také vznikl  farní kostel San Telmo. V roce 1599 Arenys získal městská práva, která byla dále rozšířena v sedmnáctém století.

  

Arenys de Mar je vlastně přímořskou částí Arenys de Munt. Vznikl také už v podstatě ve středověku. V  roce 1685 zde byl postaven zajímavý kostel Santa Maria de Arenys, který má jeden z historicky nejvýznamnějších barokních oltářů v Katalánsku. Největší rozvoj přišel ve 20. století a to jak zásluhou zdejšího přístavu, tak rozvojem turismu. Vyhlášená je například zdejší pláž Picordia.

  

Centrum města je ulice Riera del Bisbe Pol, která půlí město na dvě cca stejné části. Podél pláže pak vedou dvě důležité ulice Avinguda Platja Cassa a Passeig Josep Xifré. Přímo v centru se nachází pláž, která je sice hodně široká, ale nikterak dlouhá. Směrem na východ následují městský přístav, který je připravený pojmout i větší lodě. Další krásná, dlouhá, písčitá pláž se nachází za přístavem a táhne se dál na východ až do sousedního města Canet de Mar.

Badalona

Badalona je španělské město, které se nachází v Katalánsku a je součástí širší aglomerace Barcelony. V současnosti má město přes 218 000 obyvatel. Badalona leží na pobřeží Costa Maresme a je oblíbeným přímořským letoviskem.

Historie

Badalona byla založena už Římany ve třetím století před Kristem. Současná podoba města se však začala vytvářet až v 10. století po Kristu. Význam Badalony začíná vzrůstat především během industrializačního procesu v 19. století. Městem se Badalona stává teprve v roce 1897.

  
(Pokračování textu…)

Pineda de Mar

Město Pineda de Mar se nachází na samém severu riviéry Costa Maresme. Ze západu téměř sousedí se známým letoviskem Callela, kousek na východ se pak nachází první letovisko pobřeží Costa Brava a to Blanes. Pineda de Mar je středně velké město, ve kterém trvale žije 25 893 obyvatel, o letní sezónu sem ale samozřejmě přijíždějí tisíce návštěvníků. Není také bez zajímavosti, že 10% rozlohy města je součástí přírodního parku Montnegre a Broker.

  

Zajímavý je i samotný název města, který o něm leccos prozrazuje. Pineda je totiž slovo, které v Katalánštině označuje borovici (borovicový les). Pineda de Mar je tedy město obklopené borovicemi blízko moře. Ostatně Borovice a moře jsou také ve znaku města.

TIP: Víte, že Pineda de Mar je pouze cca 45 km od Barcelony? Takže můžete trávit čas na pláži, ale zároveň si vyjet na výlet do hlavního města.

Samotné město má poměrně krátkou historii. I když je nutno podotknout, že zdejší oblast byla osídlena už ve starověku Iberskými kmeny. Ve středověku zde byl postaven strážní hrad. V 18 století pak kolem něj začalo vyrůstat město. Z počátku bylo Pineda de Mar sužováno nájezdy pirátů a o něco později bylo poškozeno i ve válce proti Napoleonovi. Největší rozvoj města přišel ale až v 20. století. Byla zde postavena železnice, dálnice (AP7, C32) a díky tomu samozřejmě přišli i turisté.

  

  

Když se podíváme na město dnes, tak se jedná o pěkné kompaktní letovisko. Severní oblast Costa Maresme je velmi hustě zalidněna a tak by se skoro mohlo zdát, že na západním okraji Pineda de Mar volně srůstá s Callelou. Město nemá přístav ani žádné pobřežní molo. Celé pobřeží města tak tvoří nádherná písčitá pláž dlouhá asi 1.5 kilometru. Podobně jako u ostatních zdejších měst se železniční trať nachází přímo u pobřeží. Ve středu města je pak železniční zastávka.

  

Centrum města tvoří pravoúhlé bloky domů, které protíná úhlopříčně ulice Avinguda de Nostra Senyora de Montserrat. Město má několik menších náměstíček jako například Carrer de Tribala, Carrer de Taragona a zelené náměstí Place de les Melies ve středu města.

Více informací se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.pinedademar.org.

  

 

El Masnou

El Masnou je katalánské město, které se nachází na severovýchodě Španělska. El Masnou není příliš velké město, v městečku momentálně žije přes 21 000 obyvatel.

Historie města

Dějiny místa začaly psát již staří Římané, kteří místo pojmenovali Cal Ros de les Cabres. Toto místo bylo však spíše malou vesnicí, která se začala rozrůstat a vzmáhat velmi pomalu. Městečko El Masnou dlouho dobu také patřilo k sousedním městům Sant Feliu d’Alella a Sant Martí de Teià. Městská práva El Masnou obdržel až v roce 1825. Skutečný rozvoj města však začíná až ve 20. století, kdy v El Masnou vzniká velmi důležitý přístav a město se také stává významným turistickým letoviskem.

  
(Pokračování textu…)

Granollers

Granollers je katalánské město, které se nachází na severovýchodě Španělska. Od Barcelony je město vzdáleno zhruba 26 kilometrů. V současné době žije ve městě přes 60 000 obyvatel.

Historie města

Z historických událostí města zmiňme především třicátá léta 20. století, kdy bylo město během občanské války ve Španělsku značně poničeno a poškozeno. Z velké části bylo město bombardováno německými a italskými vojsky, které podporovaly fašistického španělského diktátora Franca. Po této hrozivé občanské válce byla však řada budov opravena a nyní se Granollers může pyšnit pěknými a moderními budovami. Ve městě Granollers také zemřel v roce 1466 aragonský král Petr pátý.

  
(Pokračování textu…)

Can Sanc

Can Sanc (v originále Can Sanç) je pobřežní letovisko, které je součástí města Sant Andreu de Llavaneres. St. Andreu je větší město s 9745 obyvateli nacházející se mezi městy Mataró a Sant Vicenc de Montalt. Metropole Barcelona je odtud vzdálená cca 35 kilometrů vzdušnou čarou. St. Andreu se tedy nachází asi 2 kilometry ve vnitrozemí zatímco Can Sanc je přímo na pobřeží.

Mezi oběma městskými částmi se nachází například dálnice Autopista del Maresme (C 32), golfové hřiště Club de Golf de Llavaneras nebo Parc Atmetllareda. Samozřejmě tu jsou také obyčejné domy nebo v části nejblíže k pobřeží políčka a skleníky.

  

Can Sanc je dnes oblíbené turistické letovisko, které se poměrně rychle rozrůstá, a dost možná třeba jednou přeroste i mateřské St. Andreu. Zásluhu na tom má samozřejmě hlavně moře, které láká turisty. Kromě toho zde ale mají i velký přístav. Přístav se jmenuje Balís Port Marina a je připraven pojmout mnoho malých a středně velkých lodí. Přístav je moderně vybaven a má špičkové zázemí. Velmi důležitou roli při rozvoji Can Sanc také hraje blízkost (cca 5 km) města Mataró, které je centrem regionu.

(Pokračování textu…)