Lis 26

Pineda de Mar

do Města

Město Pineda de Mar se nachází na samém severu riviéry Costa Maresme. Ze západu téměř sousedí se známým letoviskem Callela, kousek na východ se pak nachází první letovisko pobřeží Costa Brava a to Blanes. Pineda de Mar je středně velké město, ve kterém trvale žije 25 893 obyvatel, o letní sezónu sem ale samozřejmě přijíždějí tisíce návštěvníků. Není také bez zajímavosti, že 10% rozlohy města je součástí přírodního parku Montnegre a Broker.

  

Zajímavý je i samotný název města, který o něm leccos prozrazuje. Pineda je totiž slovo, které v Katalánštině označuje borovici (borovicový les). Pineda de Mar je tedy město obklopené borovicemi blízko moře. Ostatně Borovice a moře jsou také ve znaku města.

TIP: Víte, že Pineda de Mar je pouze cca 45 km od Barcelony? Takže můžete trávit čas na pláži, ale zároveň si vyjet na výlet do hlavního města.

Samotné město má poměrně krátkou historii. I když je nutno podotknout, že zdejší oblast byla osídlena už ve starověku Iberskými kmeny. Ve středověku zde byl postaven strážní hrad. V 18 století pak kolem něj začalo vyrůstat město. Z počátku bylo Pineda de Mar sužováno nájezdy pirátů a o něco později bylo poškozeno i ve válce proti Napoleonovi. Největší rozvoj města přišel ale až v 20. století. Byla zde postavena železnice, dálnice (AP7, C32) a díky tomu samozřejmě přišli i turisté.

  

  

Když se podíváme na město dnes, tak se jedná o pěkné kompaktní letovisko. Severní oblast Costa Maresme je velmi hustě zalidněna a tak by se skoro mohlo zdát, že na západním okraji Pineda de Mar volně srůstá s Callelou. Město nemá přístav ani žádné pobřežní molo. Celé pobřeží města tak tvoří nádherná písčitá pláž dlouhá asi 1.5 kilometru. Podobně jako u ostatních zdejších měst se železniční trať nachází přímo u pobřeží. Ve středu města je pak železniční zastávka.

  

Centrum města tvoří pravoúhlé bloky domů, které protíná úhlopříčně ulice Avinguda de Nostra Senyora de Montserrat. Město má několik menších náměstíček jako například Carrer de Tribala, Carrer de Taragona a zelené náměstí Place de les Melies ve středu města.

Více informací se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.pinedademar.org.

  

 

Napiš komentář