Srp 10

Montgat

do Města

Montgat je nejjižnější město commarca Maresme (tedy i riviéry Costa Maresme) nacházející se na okraji aglomerace Barcelony mezi městy Badalona na západě a El Masnou na východě. Trvale zde žije 10 584 obyvatel, zdejší oblast je ale velmi hustě zalidněna, takže je zde jedno město vedle druhého.

    

Historické centrum se nachází v blízkosti stejnojmenného kopce Montgat. Město má skutečně velmi nezvyklý zjev. Hned vedle pláže se nachází koleje, které zde protínají tunelem malý kopec. Dále se nachází hlavní silnice a za ním už jádro města na zmíněném kopci. Městečko je obklopeno kopci jako Guixeres (112 metrů nad mořem) nebo Marquise (64 metrů nad mořem).

  

Zdejší oblast byla osídlena už v pravěku Iberskými kmeny. Vykopávky přímo z Montgatu a jeho nejbližšího okolí se datují do doby 3500 let před našim letopočtem. V době římské nadvlády zde stála osada Turo Montgat, která ležela na důležité silnici Via Augusta. Později ve středověku zde postavili hrad, který strážil severní španělské pobřeží. Bohužel byl ale zničen Felipem V. při válkách o následnictví. Největší rozvoj přišel až v 60. letech a to jak zásluhou turismu, tak také díky rozvíjejícímu se průmyslu kolem Barcelony.

  

Zajímavostí je zdejší železniční tunel, který už jsme zmínili. Byl totiž postaven už roku 1848 a je to první železniční tunel v Katalánsku i celém Španělsku. Trať spojuje Barcelonu a Mataró.

Dnešní Montgat je sympatické městečko s nezvyklým koloritem. Historické jádro je malé, ale poměrně pěkné, stejně tak z kopce na kterém se nachází malý chrám je pěkný výhled do okolí. Největším lákadlem jsou samozřejmě pláže, které jsou zde písčité a hodně široké.

 

Napiš komentář