Srp 16

Mataró

do Města

Mataró je největší a hlavní město comarca Maresme a tedy i riviéry Costa Maresme. K 1.1.2010 zde žilo 122 932 obyvatel. Město patří k provincii Barcelona a samozřejmě také autonomní oblasti Katalánsko. Metropole Barcelona je od Mataró vzdálena 30 kilometrů jihovýchodně. Obě města spojuje dálnice i železnice, samozřejmostí je tak výborná dopravní dostupnost.

Mataró je situováno přímo na březích středozemního moře a může se pochlubit poměrně velkým přístavem, ale i nádhernými plážemi přímo ve městě.

  

Mataró má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do římských časů. Tehdy zde stála vesnice známá jako „Iluro“ nebo „Illuro“. Už v prvním století před našim letopočtem sem lidé jezdili odpočívat, o čemž svědčí například pozůstatky římského lázeňského domu Torre Llauder. Už tehdy zde také vedla důležitá silnice Via Augusta, kterou dnes nahradila pobřežní silnice N-II.

  

Obec se vyvíjela v poklidném tempu. Některá městská prává získala v roce 1480 od krále Ferdinanda. Stále se ale nejednalo o plnohodnotné město. Začalo se tedy s výstavbou hradeb. V zápětí co došlo k jejich dokončení se ale zjistilo, že jsou pro město příliš malé a tak se muselo začít budovat znovu. V té době už město mělo své centrum kolem kostela Santa Maria a náměstí Gran Plaza (Plaza Mayor). Z počátku mělo město také málo obyvatel a všechny formální požadavky na statut města Mataró splnilo až v 19. století.

Dne 28. října 1848 zde byla otevřena železnice, která byla první na španělském území a znamenala doposud nevídaný rozvoj města. Hodně pomohly i olympijské hry v Barceloně v roce 1992. ​​Mataró bylo totiž výchozím bodem pro maraton a mnoho dalších sportů.

  

Město Mataró je rodištěm architekta Josepa Puiga Cadafalch, který zde navrhl radnici a spoustu dalších zajímavých budov jako například: Casa Sb i Regàs; Casa Parera; Casa Sisternes; El Rengle a La Beneficiència. Nedaleko za městem se také nacházejí archeologické pozůstatky římské vily Can Llauder.

Jinak co se týká charakteru města, tak se zde příjemně prolínají staré úzké uličky se středověkými paláci s novými čtvťmy s moderními domy (jako například nákupní centrum Abacus na Del Rio S.l.).

Za historickým jádrem se nachází velký Parc Central (Park Nova) a dál směrem do vnitrozemí za ním se nachází hlavně novější obytné čtvrti. U pobřeží směrem na východ se pak nachází průmyslové zázemí města. Jsou zde velkoobchody, sklady, továrny ale i sídla mnoha firem.

  

Městská pláž se nachází hlavně v západní části města. Je písčitá a ve středu města také hodně široká (přes 100 metrů) postupně se ale na své délce cca 1.5 kilometru zkracuje. Pláž je čistá a dobře udržovaná. Nad pláží samozřejmě nemůže chybět široká promenáda, kterou kryje stín palem a sem tam se nachází nějaký bar nebo restaurace.

Mataró je zkrátka velkoměsto se vším všudy. Sice si zde asi neužijete moc klidu, ale pokud chcete cestovat po Costa Maresme a přitom mít všechny služby na dosah, tak je to dobrá volba pro vaší dovolenou.

 

Tags:

Napiš komentář