Čvc 29

Granollers

do Města

Granollers je katalánské město, které se nachází na severovýchodě Španělska. Od Barcelony je město vzdáleno zhruba 26 kilometrů. V současné době žije ve městě přes 60 000 obyvatel.

Historie města

Z historických událostí města zmiňme především třicátá léta 20. století, kdy bylo město během občanské války ve Španělsku značně poničeno a poškozeno. Z velké části bylo město bombardováno německými a italskými vojsky, které podporovaly fašistického španělského diktátora Franca. Po této hrozivé občanské válce byla však řada budov opravena a nyní se Granollers může pyšnit pěknými a moderními budovami. Ve městě Granollers také zemřel v roce 1466 aragonský král Petr pátý.

  

Současnostná podoba Granollers

Granollers je v současné době především velmi rušným obchodních a průmyslovým centrem. V jižní části města však zůstala původní zemědělská oblast. Městem protéká řeka Congost.
Nejznámější stavbou města je neobvyklá renesanční budova, která nese název La Porxada a která v minulosti sloužila jako sklad obilí. Na ulici Corro pak objevíte starověkou nemocnici. Nyní je z této velmi staré nemocnice krásné městské divadlo, které se jmenuje Tarrafa a má nádherné prvky gotické architektury.

  

Pozůstatky po Římanech můžete pak obdivovat v muzeu, které se jmenuje Can Trullas.

Na tradiční katalánské městské trhy narazíte i ve zdejším městě. V Granollers se městský trh pořádá každý čtvrtek, kde můžete nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu. Nakupovat však můžete i v moderních obchodech, kterých je ve městě opravdu velké množství.

  

Zajímavosti v okolí

V blízkosti města se nachází slavný automobilový okruh Catalunya, kde se každoročně pořádají mezinárodní závody formule 1 a moto GP. Tento prestižní okruh byl postaven na začátku devadesátých let. Celková délka tratě je 4655 metrů, okruh má celkem 16 zatáček. První závody formule 1 se zde uskutečnily v roce 1991 a prvním vítězem se stal britský jezdec Nigel Mansell. Okruh vlastní katalánský královský automobilový klub, který celý okruh nechal postavit. Automobilový okruh Catalunya je od města Granollers vzdálen zhruba sedm kilometrů.

  

  

Napiš komentář