Čvc 29

El Masnou

do Města

El Masnou je katalánské město, které se nachází na severovýchodě Španělska. El Masnou není příliš velké město, v městečku momentálně žije přes 21 000 obyvatel.

Historie města

Dějiny místa začaly psát již staří Římané, kteří místo pojmenovali Cal Ros de les Cabres. Toto místo bylo však spíše malou vesnicí, která se začala rozrůstat a vzmáhat velmi pomalu. Městečko El Masnou dlouho dobu také patřilo k sousedním městům Sant Feliu d’Alella a Sant Martí de Teià. Městská práva El Masnou obdržel až v roce 1825. Skutečný rozvoj města však začíná až ve 20. století, kdy v El Masnou vzniká velmi důležitý přístav a město se také stává významným turistickým letoviskem.

  

Současnostná podoba

Pokud se budete chtít projít po městě, tak doporučujeme především navštívit místní muzeum, kde je zajímavá a poučná archeologická sbírka. Včetně této sbírky v muzeu ještě uvidíte rozmanité výrobky krásné katalánské keramiky. Ve městě je také malé soukromé lékárnické muzeum a námořnické muzeum.

Z historických budov stojí za zmínku kostel, který je zasvěcen svatému Petrovi. Kostel pochází z 18. století a má neoklasicistní fasádu. Pěknou historickou budovou je též městská radnice z 19. století. Většina budov ve městě je z 19. a 20. století.

  

Pokud si budete chtít něco koupit, doporučujeme místní trh, který se pravidelně pořádá každé úterý.

V současné době se v El Masnou velmi dobře daří pěstování květin, zvláště pak karafiátům, které jdou na odbyt do celého Španělska. Ve městě je pak ještě několik textilních a keramických fabrik.
Místní písečné pláže nabízejí příjemné koupání ve Středozemním moři. Zdejší moře je velmi poklidné, takže je dobrou destinací zejména pro pobyt rodin s dětmi.

Patronem města je svatý Petr, takže místní oslavy tohoto světce spadají na 29. června. Velká a bujará oslava však zpravidla začíná už večer 28. června, kde je na pláži velký a pestrobarevný ohňostroj. V měsíci červenci je pro změnu v El Masnou velký festival komického divadla, který se jmenuje Ple de riure.

Zajímavosti v okolí

Jelikož El Masnou leží od Barcelony pouhých 18 kilometrů, je ideálním místem pro jednodenní výlety do této překrásné katalánské metropole, kde najdete desítky významných historických památek.

  

  

Napiš komentář