Srp 08

Calella

do Města

Calella (nebo také Calella de la Costa) je jedno z nejoblíbenějších přímořských letovisek na pobřeží Costa del Maresme. Calella se nachází 58 kilometrů na severovýchodě od metropole Barcelony a něco málo přes 20 kilometrů do centra regionu města Mataró. Nejbližší okolní městečka jsou Sant Pol de Mar na západě a Pineda de Mar na východě.

    

Dnešní Calella je moderní a příjemné letovisko, ve kterém trvale žije 18 034 obyvatel. Ještě než přišli turisté, což bylo ve větší míře až po roce 1960, tak zde dominovalo rybaření a textilní průmysl. Nyní sem ale přijíždí turisté z celého světa. Největším lákadlem je samozřejmě pláž a moře.

Hlavní městská pláž se nachází přímo ve městě po celé délce pobřeží (nemají zde žádný přístav) a je dlouhá asi 3 kilometry. Plynule ale pokračuje dál až do nedalekého Pineda de Mar. Pláž je poměrně široká a to až 100 metrů. Písek je zde jemný a zlatavý. Samozřejmostí je úklid a výborná údržba.

  

Další zajímavost pak ohraničuje město od jihozápadu. Je to maják, který je vidě ze širokého okolí a dává pobřeží zajímavou dominantu. Maják byl postavený v roce 1859. Není sice nikterak vysoký, ale díky umístění na kopci je nepřehlédnutelnou dominantou. Je od něj pěkný výhled na město i pláž, jak ostatně můžete posoudit i z fotek u tohoto článku. Pokud se sem vydáte na výlet, tak si můžete prohlédnout i nedaleké dvě věže „Les Torretes“, které jsou pozůstatky telegrafní linky postavené v polovině 19. století.

Podél pláže vede samozřejmě po celé délce nádherná promenáda Manuel Puigvert krytá palmami. Hned za promenádou se mimochodem nacházejí koleje, takže přímo z pláže se občas můžete pokochat vláčkem.

  

Jinak co se týká města, tak ulice jsou zde uspořádané v pravidelných blocích. Střed města tvoří pěkné typické domky, které asi nejsou nikterak historicky hodnotné, nicméně vytváří příjemnou atmosféru. V uličkách jsou různé obchůdky, bary, restaurace, takže hlavně v podvečer a večer je zde příjemné se toulat. Stejně tak hlavní náměstíčko Plaça de la Constitució je poměrně malé a obyčejné.

Jinak co doporučit dál? Snad jenom návštěvu parku Dalmau park na kopečku nad centrem města. Hned vedle dokonce mají fotbalový stadion. Dále zde mají knihovnu a muzeum textilu, ale vy už se určitě vidíte spíše v plavkách. Pokud máte tedy rádi hlavně plážovou dovolenou tak v Calelle na Costa Maresme budete určitě velmi spokojeni.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.calella.cat.

 

Tags:

Napiš komentář