Čvc 31

Arenys de Mar

do Města

Arenys de Mar je menší městečko v Katalánsku v comarca Maresme zhruba uprostřed riviéry Costa Maresme. Metropole Barcelona je odtud vzdálena cca 40 kilometrů vzdušnou čarou, centrum oblasti města Materó je pak pouhých 10 kilometrů daleko. Okolní města jsou Sant Vicenç de Montalt na západě a Canet de Mar na východě.

  

Kousek ve vnitrozemí (cca 3.5 kilometru) se pak nachází obec Arenys de Munt. Obě  dvě města mají společné koryto „Riera de Arenys”, které je sice po většinu roku vyschlé, ale po každém větším dešti se rychle zaplní vodou z okolních kopců. Ve městě trvale žije 14 688 obyvatel.

Náš tip

Hledáte kvalitní ubytování? Cestovatelský web Hotelove.cz vám dozajista pomůže.

Arenys de Mar má dlouhou tradici rybářství. Zdejší přístav patří k největším v oblasti a dlouhou dobu byl dokonce jedním z mála. Dodnes žádné město na Costa Maresme směrem na sever už přístav nemá. Nejbližší ale mnohem menší přístav má až město Blannes na pobřeží Costa Brava.

  

Pokud vás zajímá historie obce, tak nejdříve vzniklo vnitrozemské Arenys de Munt a to někdy v čtrnáctém století. V dalších letech se městečko úspěšně rozrůstalo, rozvoj byl ale narušen nájezdy pirátů. Město tak obehnalo 13 obranných věží včetně hlavní pevnosti postavené v roce 1551. Někdy v této době také vznikl  farní kostel San Telmo. V roce 1599 Arenys získal městská práva, která byla dále rozšířena v sedmnáctém století.

  

Arenys de Mar je vlastně přímořskou částí Arenys de Munt. Vznikl také už v podstatě ve středověku. V  roce 1685 zde byl postaven zajímavý kostel Santa Maria de Arenys, který má jeden z historicky nejvýznamnějších barokních oltářů v Katalánsku. Největší rozvoj přišel ve 20. století a to jak zásluhou zdejšího přístavu, tak rozvojem turismu. Vyhlášená je například zdejší pláž Picordia.

  

Centrum města je ulice Riera del Bisbe Pol, která půlí město na dvě cca stejné části. Podél pláže pak vedou dvě důležité ulice Avinguda Platja Cassa a Passeig Josep Xifré. Přímo v centru se nachází pláž, která je sice hodně široká, ale nikterak dlouhá. Směrem na východ následují městský přístav, který je připravený pojmout i větší lodě. Další krásná, dlouhá, písčitá pláž se nachází za přístavem a táhne se dál na východ až do sousedního města Canet de Mar.

Tags:

Napiš komentář